Tatil Zamanı Hayvanları Sokağa Atmak

Sevgili okurlarım size bugün uzun zamandır değinmek istediğim bir konudan bahsetmek istiyorum. Her izin dönemi Almanya’nın bir çok şehrinde üzülerek karşılaşılan bir durum sözkonusu. Millet izine gidiyorum, hayvanımı bırakacağım kimse yok, vereceğim resmi kuruluş çok para istiyor diye kendilerinde iyi bir çözüm bulmuşlar. Nedir o? Kuytuda, ormanlık alanda, bir benzin istasyonunda, insanların az olduğu herhangi bir yerde hayvanını sokağa salıyorlar.

Önceki gün Hamburg’da yayınlanan Morgen Post gazetesi “Utanın! 190 Hayvan Yaz Tatili Boyunca Sokağa Atıldı” diye bir haber yaptı. Tabii bu sadece Hamburg’da sokağa bırakılanların sayısı. Almanya çapında her yıl 5000 canlının sokağa atıldığı kayıtlarda mevcut. Almanca bilenler için haberin linkini buraya alıyorum.

https://www.mopo.de/hamburg/hamburger-tierschutzverein-schaemt-euch–190-haustiere-in-den-sommerferien-ausgesetzt-32989522

Evet vicdansızlık, düşüncesizlik, sorumsuzluk maalesef buralarda da var. İnsan yeri geldiğinde nasıl da bencil, düşüncesiz ve acımasız olabiliyor. Birkaç günlük tatil yapacağım diye masum ve savunmasız hayvanını sokağa bırakmak maalesef buralarda yerleşik bir kültür haline geldi. Alman devleti bu konuda bence en azından böylesi dönemlerde hayvan otel veya panisyonlarını bedava hizmete sunabilmelidir. İnsanları bu konuda daha duyarlı hale getirecek etkinlikler düzenlenebilir. Böylesi davranışları kınamak ve sert bir şekilde benim gibi protesto etmek gerekir.

Şair ve Yazar Esma Arslan

11.08.2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s